TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Suszona pigwa do herbaty

Suszona pigwa do herbaty na zimę – prosty przepis na owocowy dodatek

Suszona pigwa i pigwowiec zawsze kojarzą się nam z jesienią i zimą. W chłodne dni oprócz popularnych dodatków, takich jak cytryna, miód czy goździki, warto zwrócić uwagę na niepozorną pigwę i pigwowca. To nie tylko dodatek, ale prawdziwy skarb, który warto mieć w kuchni. W Polsce ten owoc najczęściej pojawia się w formie konfitury z pigwy, galaretki, dżemu z pigwy lub nalewki. Ale suszona pigwa do herbaty na zimę? Ten sposób, żeby przygotować pigwę na zimę, daje zupełnie nowe możliwości.

Chociaż świeża pigwa nie nadaje się do jedzenia na surowo, to suszona pigwa wzbogaca smak wielu napojów, jest gotowa do użycia od razu i świetnie komponuje się z zimową herbatą. Suszona pigwa doskonale sprawdzi się też do przygotowania aromatycznych kompotów, którym chcesz nadać kwaskową nutę.

suszona-pigwa-do-herbaty

Suszona pigwa do herbaty – składniki

W tym przepisie możesz użyć pigwowca zamiast pigwy.

  • świeża pigwa lub pigwowiec – taka ilość, jaka zmieści się w Waszej suszarce do owoców i grzybów, dehydratorze lub piekarniku.
  • suszarka do owoców lub piekarnik.

 

Jak zrobić pigwę do herbaty przepis na pigwę krok po kroku

Przygotowanie owoców. Dojrzałe owoce pigwy myjemy i osuszamy. Umyte owoce pigwy kroimy na cienkie plasterki (około 2 mm grubości). Najwygodniej zrobić to na mandolinie, dzięki temu plasterki są równe.

Żeby przygotować pigwę do herbaty nie trzeba jej obierać.

Suszenie. Pokrojoną pigwę poukładaj na sitach suszarki lub na kratce piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Susz w temperaturze około 50–60 stopni, do chwili, aż cała wilgoć odparuje (zazwyczaj około 6-7 godzin). Jeśli nie masz papieru do pieczenia, to nawlecz plasterki na sznurek i powieś na kratce.

Jeśli suszysz w piekarniku, to pamiętaj, że przez cały czas suszenia drzwi piekarnika powinny być leciutko uchylone.

suszona-pigwa-do-herbaty

Co zrobić z pigwy? Przepisy na przetwory z pigwy do herbaty

Zastanawiasz się co zrobić z pigwy? Ten aromatyczny i nieco zapomniany owoc daje mnóstwo możliwości! Skorzystaj z naszych przepisów.

Sok z pigwy do herbaty i domowy syrop z pigwy

Przygotowanie syropu lub soku to prosty przepis na przetwory z pigwy. Zimą taki syrop warto dodać do herbaty, a latem do lemoniady. Nasz przepis na sok z pigwy do herbaty zawsze się sprawdza. Jeśli chcesz zrobić syrop z pigwy, to odcedzony sok gotuj na wolnym ogniu, aż leciutko zgęstnieje. Nie gotuj jednak zbyt długo, bo powstanie galaretka. Syrop z pigwy świetnie sprawdza się także jako składnik drinków. Żeby zrobić sok lub syrop z pigwy, nie musisz obierać owoców.

Galaretka z pigwy

Galaretka to wszechstronny dodatek, który doskonale komponuje się z różnorodnymi potrawami. Podkreśla smak serów (zwłaszcza dojrzewających i pleśniowych), można nią podkręcić smak jabłek do szarlotki albo podać jako elegancki dodatek do zimnych przystawek. Aby przygotować pigwę na galaretkę, wystarczy pokroić ją w kostkę. Pasteryzacja przetworów nie jest konieczna.

Domowa nalewka z pigwy

Nalewka z pigwy nie tylko rozgrzewa, może też wspierać trawienie, szczególnie po cięższych posiłkach, a także łagodzić problemy żołądkowe. Podobnie jak inne tego typu trunki, im dłużej stoi, tym lepsza.

Nalewka z pestek pigwy – pestkówka z pigwy

Pestki pigwy warto wykorzystać do przygotowania pestkówki z pigwy. Ta aromatyczna nalewka przypomina smakiem włoskie amaretto. Nieco delikatniejszy aromat ma napar z pestek pigwy.

Napar z pestek pigwy

Właściwości przeciwzapalne i nawilżające naparu z pestek pigwy sprawiały, że był on doskonałym wsparciem dla osób cierpiących na problemy z gardłem, kaszlem czy chrypką. Napar z pestek pigwy warto wykorzystać też jako naturalny środek łagodzący ból żołądka i jelit. Wystarczy 1 łyżkę stołową pestek zalać 250 ml wrzącej wody, dokładnie wymieszać lub energicznie potrząsać naczyniem przez kilka minut, a następnie odstawić na 1–2 godziny, aby pestki mogły w pełni uwolnić swoje właściwości. Przed podaniem należy przecedzić napar. Można dodać odrobinę miodu lub plasterek cytryny dla wzbogacenia smaku.

Udostępnij przepis na suszoną pigwę na zimę

Spodobał Ci się przepis na suszoną pigwę do herbaty na zimę? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery

suszona-pigwa-do-herbaty

Właściwości zdrowotne pigwy – owocowa tarcza ochronna

Oprócz wyrazistego smaku dojrzałe owoce pigwy zawierają wiele cennych składników. Bogate w witaminę C, chronią organizm w okresie zwiększonego ryzyka infekcji i przeziębień. Witamina C wspiera też produkcję kolagenu, co jest istotne dla skóry, zwłaszcza zimą, gdy jest ona narażona na przesuszenie i działanie mrozu.

Dojrzałe owoce pigwy i pigwowca są źródłem antyoksydantów, które pomagają neutralizować wolne rodniki, działając jako ochrona przed stresem oksydacyjnym. Owoce pigwy zawierają także sporo błonnika, który wspomaga trawienie.

Pigwowiec i pigwa w herbacie – rozgrzewające połączenie smaków

Suszone owoce pigwowca japońskiego i pigwy można dodawać do różnych gatunków herbat. Smak kwaśnej pigwy w połączeniu z zieloną herbatą, nadaje napojom nutę świeżości, natomiast w naparach ziołowych pigwa wzbogaca smak i aromat ziół. Zaletą owoców pigwy jest to, że nie tracą aromatu po kontakcie z gorącą wodą. Dlatego pigwa doskonale sprawdzi się w napojach rozgrzewających.

Zimowa herbata – idealny napój na chłodne wieczory

Kiedy potrzebujemy ciepła i chwili dla siebie, zimowa herbata z dodatkiem cukru lub miodu, jest jednym z najprostszych i najprzyjemniejszych sposobów na poprawę humoru. Przygotowanie zimowej herbaty jest niezwykle proste, a rezultaty są warte wypróbowania.

  • 2–3 plasterki suszonej pigwy,
  • 1 łyżeczka czarnej lub zielonej herbaty albo herbatki z suszonych owoców,
  • opcjonalnie: kawałek imbiru, kilka goździków, kawałek laski cynamonu.

Suszoną pigwę, herbatę i ewentualnie przyprawy, umieścić w dzbanku,, zalej wrzącą wodą (około 90–95 stopni dla czarnej herbaty lub 80 stopni dla zielonej) i zaparzaj przez 5–7 minut. Po zaparzeniu możesz dodać miód lub ulubiony słodzik do smaku.

suszona-pigwa-do-herbaty
Suszona pigwa do herbaty.

Komentarze

  1. Fajny pomysł na pigwę. Zima z pigwą oswojona ! U mnie plasterki pigwy kąpią się w miodzie. Mam dwa w jednym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniały pomysł na suszoną pigwę. Mój tato ma drzewo pigwowe I robi z jego owoców wspaniałe nalewki, jednak brakowało mi pomysłów na inne wykorzystanie tego owocu. Suszona pigwa do herbaty brzmi interesująco :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny przepis! Suszona pigwa do herbaty to genialny pomysł na zimowe wieczory. Nie tylko pięknie wygląda, ale i pewnie smakuje rewelacyjnie! Już nie mogę się doczekać, żeby spróbować – dzięki za inspirację :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam w ogrodzie krzak pigwowca, więc co roku robię z niego przetwory. Właśnie suszonych plastrów jest najwięcej, bo są cudowne do herbaty.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych